Zbuduj ebike z Bikel.pl

Lekcja 16 - Dobór baterii do oczekiwanego zasięgu i mocy napędu

Czego dowiesz się z tej lekcji?

W tej lekcji oszacujemy, ile ogniw powinna mieć bateria, aby na jednym ładowaniu można było przejechać określony dystans i aby bateria mogła współpracować ze sterownikiem o określonym prądzie maksymalnym.

Najważniejsze kwestie poruszane w lekcji

  • Watogodzina jest świetną jednostką do porównywania dwóch baterii nawet o różnym napięciu.
  • Jako ciekawostka: dwa rowery jadące obok równo siebie 25 km/h jeden na 36 V, a drugi na 60 V zużyją dokładnie tyle samo energii.
  • W zależności od stylu jazdy zużywamy od 5 – 25 Wh / km. Oczywiście wszystko zależy od kierowcy, siły wkładanej w pedałowanie, ukształtowania terenu, wiatru, użycia manetki gazu.
  • Na potrzeby tej lekcji załóżmy, że chcemy, aby na jednym ładowaniu można było przejechać 100km. Powiem zatem, jaka wyjdzie z tego konfiguracja dla 13S (bazujemy cały czas w tym kursie na napięciu 48 V) dla:
    – ogniw wysokopojemnościowych
    – i dla wysokoprądowych.

Życzę miłego oglądania i owocnej nauki 🙂

Marek Przybylak

Lekcja 16

  • Rozmiar baterii, a zasięg ebike 🚲

Linki

Arkusz kalkulacyjny do obliczenia ilości ogniw do oczekiwanego zasięgu i mocy napędu: POBIERZ

Podoba Ci się, co robimy?

Twoje wsparcie finansowe przyczynia się do tego, że możemy tworzyć kolejne treści. Bardzo Ci za nie dziękujemy! A jako prezent od nas otrzymasz 200 stron rzetelnej eBajkowej wiedzy (poradnik w formie e-book). Jest to kompendium informacji o zbudowaniu rowerów elektrycznych oraz ich eksploatacji.

49 zł